15. oktoobril 2008 Haapsalus

Organisatsioon ja ajalugu

Tallinn algatab Eesti kultuurilinnade liidu. Tallinna linnavolikogu esimehe Toomas Vitsuti ettepanek moodustada Eesti kultuurilinnade liit leidis Haapsalus hea vastuvõtu.

  

Vitsut esitas Haapsalus linnavolikogu esimehele Andreas Rahuvarmile ja linna kultuurijuhtidele kutse moodustada koos tulevase Euroopa kultuuripealinna Tallinnaga Eesti kultuurilinnade liit. Rahuvarm kiitis kolleegi mõtte heaks ning avaldas veendumust, et algatusega ühinevad paljud linnad.

Vitsut põhjendas oma ettepanekut tõdemusega, et Tallinna saamine Euroopa kultuuripealinnaks annab unikaalse võimaluse luua Euroopale ja miks mitte ka maailmale kujutlus Eestist kui iseseisvast tervikust.

„Oleme algatanud näiteks „Tallinna elulaadi” brändi, mis hõlmab tervet linnakultuuri alates kunstist ning lõpetades näiteks tervislike eluviiside ja liikluskultuuriga. Niisamuti on igal teisel Eestimaa linnal omanäoline kultuur, olgu siis tegu kuurortlinna, suusalinna, aedlinna või millegi muu erilisega,” selgitas Vitsut.

Koos linnavolikogu esimehega Haapsalu väisanud Tallinna abilinnapea Kaia Jäppinen meenutas, et juba Euroopa 2011. aasta Euroopa kultuuripealinnaks kandideerimise ajal tegi Tallinn teistele Eesti linnadele ettepaneku koostööks ja leidis endale enam kui 20 partnerit. Ühine tegutsemine võimaldab Jäppineni hinnangul toetada enam iga linna prioriteete ja esitada jõulisemalt nende eripära. „Igal linnal on kindlasti rääkida oma lugu – see tuleb lihtsalt üles noppida ja panna teised end kuulama,” leidis Jäppinen.

Arutelu mitmekesistest koostöövõimalustest Euroopa tulevase kultuuripealinna projekti raames lõppes Haapsalus kokkuleppega, et kultuurilinnade liidu moodustamine võiks leida aset järgmisel Tallinna päeval 15. mail.