Eesti kultuurivõrgustik laienes Itaaliasse

Organisatsioon ja ajalugu

Võrgustik Euroopa kultuurilinnad Eestis tutvustas Itaalias oma koostöökogemust ja sai juurde esimese välispartneri.

Euroopa 2019. aasta kultuuripealinna tiitlile kandideerivas Lõuna-Itaalia linnas Materas toimunud seminarile oli Eesti linnade esindus palutud vahendama oma kogemusi nii Euroopa kultuuripealinna aastast kui ka omavahelisest koostööst. Seminaril astusid üles Tallinna, Pärnu, Põlva ja Sillamäe esindajad. Kõik need linnad kuuluvad alates 2009. aastast Eestis tegutsevasse võrgustikku Euroopa kultuurilinnad Eestis, mis ühendab 21 omavalitsust.

Võrgustiku ellukutsuja, Tallinna linnavolikogu esimees Toomas Vitsut tutvustas seminaril kultuurivõrgustiku sünnilugu. „Soovisime jätta endast püsiva jälje Euroopa kultuurikaardile, et me eristuks teistest kultuuripealinnadest ka pärast aastat 2011, kui Tallinn seda tiitlit kandis,“ sõnas Vitsut. "Ehkki Eesti pole Itaaliaga võrreldes suur maa, võime uhked olla oma eriilmelise paikkondliku kultuuri üle. Selle esiletoomiseks asutasimegi linnade koostöövõrgustiku, mis toimib tänini.“

Kultuuriteadlane ja imagoloog Linnar Priimägi rõhutas oma ettekandes samuti, et kultuurikoostööd alustati eesmärgiga pakkuda tervele Eestile ajaloolist võimalust – Euroopa kultuuripealinna Tallinna ja üksteise toel teadvustada nii Euroopale kui ka iseendale oma riigi kultuurilist mitmekesisust. Halvim variant kultuuripealinna aastaks olnuks jääda laiendatud suveniiripoeks, sõnas Priimägi ja rõhutas, et ainus kultuuripealinna-aastast 2011 säilinud jälg Eestis on kultuurilinnade võrgustik.

Millist kasu on võrgustikust saanud väikelinnad, sellest rääkisid seminaril Sillamäe aselinnapea Eevi Paasmäe ja Põlva abivallavanem Janika Usin. Pärnu linnavolikogu esimees Krista Nõmm tutvustas kuurortlinna mitmekesist kultuurielu ning visiooni Euroopa kultuuripealinnaks kandideerimisel.

Matera linnapea Salvatore Adduce sõnul on seminaril kuuldust loodetavasti palju kasu ta kodulinna konkureerimisel Euroopa 2019. aasta kultuuripealinna tiitlile. Samal eesmärgil allkirjastas ta koos Tallinna linnajuhi Vitsutiga hea tahte memorandumi koostöö edendamiseks.

Eesti suursaadik Itaalias Merike Kokajev ja Tallinna volikogu esimees Toomas Vitsut avasid Materas ka näituse, kus kuu jooksul saab näha Nikolai Kormašovi maale ning Vilve Undi kavandatud kostüüme koos Kärt Summataveti ja Jaan Pärna ehetega.

Eesti kultuurilinnade esindajad tutvusid ka teise Lõuna-Itaalia linna Lecce programmiga Euroopa kultuuripealinna tiitlile kandideerides.

Võrgustik Euroopa kultuurilinnad Eestis asutati 2009. a eesmärgiga edendada linnadevahelist kultuurikoostööd.

https://www.youtube.com/watch?v=TOMAM-AKUgc

https://www.youtube.com/watch?v=2XhEHWF-q94

PS. Lisatud on koostöömemorandum, mille allkirjastasid 4. juunil Itaalia Basilicata regiooni Matera linnas (Euroopa 2019. a kultuuripealinna kandidaat!) meie võrgustiku initsiaator Toomas Vitsut ja Matera linnapea Salvatore Adduce. See hetk on jäädvustatud ka fotol.

Ester Šank

Tallinna linnavolikogu avalike suhete nõunik